Opis projektu

Tytuł projektu badawczego: „Nowe powłoki kompozytowe Ni-B/B i Ni-B/MoS2 o podwyższonych właściwościach mechanicznych wytwarzane metodą redukcji chemicznej”
Akronim projektu: GalvaNiB
Konkurs: Small Grant Scheme 2020
Nadrzędnym celem konkursu SGS jest wsparcie polskich kobiet naukowców w tych dziedzinach nauki, gdzie udział kobiet jest najmniejszy, a w szczególności w stosowanych naukach technicznych
Finansowanie: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jako operator Programu ,,Badania stosowane” realizowanego w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021
Całkowity koszt realizacji projektu: 909 725 zł (100% dofinansowania: 85% kwoty dofinansowania z budżetu Funduszy Norweskich, czyli 773 266,25 zł, 15% kwoty dofinansowania ze środków dotacji celowej, czyli 136 458,75 zł)
Numer umowy: NOR/SGS/GalvaNiB/0168/2020-00
Miejsce realizacji: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mechaniki Precyzyjnej, (od 01.01.2023 Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny), Centrum Technologii Galwanotechnicznych
Termin realizacji: 01.07.2021 – 1.07.2023 (24 miesiące)

Celem projektu jest opracowanie technologii wytwarzania powłok kompozytowych z osnową ze stopu Ni-B i cząstkami fazy dyspersyjnej B lub MoS2.

Celem naukowym projektu jest zbadanie zależności pomiędzy składem kąpieli, morfologią i strukturą wytwarzanych powłok kompozytowych a ich właściwościami użytkowymi.

Stosowanie związków organicznych w kąpieli (w układach jedno- i wieloskładnikowych) wpływa w istotny sposób na skład i strukturę powłok kompozytowych Ni-B. W związku z tym ważnym elementem prac w badaniach naukowych będzie określenie roli związków stosowanych w kąpielach. Uzyskane wyniki pozwolą na określenie ostatecznych kryteriów doboru składu i struktury powłok Ni-B przydatnych do zastosowań praktycznych.

Prace realizowane w ramach projektu obejmują również dostosowanie procesu wytwarzania powłok kompozytowych Ni-B/B i Ni-B/MoS2 do większej skali na pilotażowej linii galwanicznej, co pozwoli w przyszłości na zastosowanie tych rozwiązań w warunkach przemysłowych.

Dzięki nowoczesnemu laboratorium Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny, możliwe jest prowadzenie prac zarówno w skali laboratoryjnej jak i półtechnicznej na pilotażowej linii galwanicznej.